Athletics: Track & Field

Back to Track & Field Home Page
 
 

2012 Roster

 

Click here for a Word version of the roster


Name Cl Event(s) Hometown/High School

Troy Appel Fr throws Mendham, N.J./West Morris Mendham
Michael Baer **+ Sr jumps/hurdles Elizabethtown, Pa./Lancaster Mennonite
Tyler Bauer Fr throws Northampton, Pa./Northampton
Marc Brookland *** Sr jumps Richboro, Pa./Council Rock South
Nate Crossette * Jr distance Glenside, Pa./Abington
Darnell Davis * So sprints East Harlem, N.Y./Hackley School
Josh Elkan Fr distance Cherry Hill, N.J./Cherry Hill East
Michael Esposito * Jr distance Milburn, N.J./Millburn
Jarrett Felix * So distance Upper Dublin, Pa./Upper Dublin
Jon Flint Jr javelin Burlington, Vt./Burlington
Jim Gamrat ** Jr throws West Chester, Pa./Devon Prep
Bobby Harkins Jr mid-distance Fort Salonga, N.Y./Kings Park
Ryan Hellings ** Jr pole vault/javelin Basking Ridge, N.J./Ridge
Andrew Henry *** Sr distance Northampton, Pa./Northampton
Charlie Kline So distance Essex Junction, Vt./Essex
David Kurtis *** Sr hurdles West Hartford, Conn./Hall
Jason Leitmeyer Fr distance Harleysville, Pa./Souderton
Zach Lifman Fr distance Merrick, N.Y./John F. Kennedy
William Lowrey ** Sr distance South Strafford, Vt./Hanover (N.H.)
Bobby McGetrick * So distance Merrick, N.Y./Sanford H. Calhoun
Thomas McGuire So distance Edison, N.J./John P. Stevens
Jacob Miller-Sobel Fr pole vault Abington, Pa./Abington
Luke Munyan Fr distance Nazareth, Pa./Nazareth
Kieran Newcomb Fr distance Brooklyn, N.Y./Brooklyn Friends
Andrew Onimus * So sprints Drexel Hill, Pa./Cardinal O'Hara
Jeffrey Phillips * So hurdles Chatsworth, Calif./Campbell Hall
Alex Price + Sr mid-distance Westborough, Mass./Westborough
Scott Reutter * So multi Stratford, Conn./Stratford
Peter Rice ***+ Sr sprints West Roxbury, Mass./Boston Latin School
Peter Schartel Fr distance Dresher, Pa./Upper Dublin
Brendan Smith ** Jr distance Great Barrington, Mass./Monument Mountain Regional
Eric Strouse Sr mid-distance Shelton, Conn./Shelton
Max Suitovsky So sprints Mountain Lakes, N.J./Mountain Lakes
Kyle Sullivan * Sr sprints Brunswick, Maine/Brunswick
Jake Ullmann * So sprints Doylestown, Pa./La Salle College
Isaiah Vaughn ** Jr sprints Bronx, N.Y./John F. Kennedy
Craig Welker Fr distance Nazareth, Pa./Nazareth
Michael Wiener Sr sprints Allentown, Pa./Perkiomen
Kenny Wohl Fr distance North Potomac, Md./Thomas S. Wootton
Alex Wolfe * Sr jumps/sprints Newmanstown, Pa./Eastern Lebanon
Andy Wolfe * So throws Newmanstown, Pa./Eastern Lebanon

Erica Bash ** Jr mid-distance Wallingford, Pa./Friends' Central
Bre Biondi ** Jr pole vault Montville, N.J./Montville Twp.
Megan Bollman Jr jumps/throws Harvard, Mass./The Bromfield School
Mariah Bower Fr jumps East Stroudsburg, Pa./East Stroudsburg South
Rebecca Buonanno So mid-distance Macungie, Pa./Home schooled
Ramzy Burns So distance New Tripoli, Pa./Northwestern Lehigh
Stephanie Carnevale * So jumps/hurdles Oradell, N.J./River Dell
Vanessa Chambers Fr sprints Bethlehem, Pa./Liberty
Sarah Costa Fr distance Croton-on-Hudson, N.Y./Croton Harmon
Nicki Cronin * So distance Kings Park, N.Y./Kings Park
Lexie Daniells ** Jr sprints Harvard, Mass./The Bromfield School
Carolyn Dorf So sprints Cedar Grove, N.J./Cedar Grove
Becca Doss Fr distance Syracuse, N.Y./Jamesville-DeWitt
Colette Faust ** Jr hurdles/jumps Green Lane, Pa./St. Pius X
Mel Ferrara Fr sprints Bloomingdale, N.J./Villa Walsh Academy
Samantha Haggerty So distance Medford, N.J./Shawnee
Tara Keegan **+ Jr jumps/sprints Washington Twp., N.J./Westwood Regional
Cassandra Kozakis Fr distance Lebanon, N.J./North Hunterdon
Kirsten Kuchera Fr sprints Yardley, Pa./Villa Joseph Marie
Samantha Mayden * Jr distance Nashville, Tenn./St. Cecilia Academy
Kelli Meeker So distance Highland, Calif./Redlands East Valley
Melissa Miller * Sr pole vault Millersville, Pa./Penn Manor
Nicole Pisani * So jumps/hurdles Syosset, N.Y./Syosset
Chelsea Rivenbark Fr distance Center Valley, Pa./Southern Lehigh
Jamie Rubenstein Jr pole vault Berkeley Heights, N.J./Governor Livingston
Cassiah Sahl Fr distance Avon, Conn./Avon
Erin Saucier * So pole vault Southington, Conn./Southington
Abigail Stryker So jumps Dingmans Ferry, Pa./Delaware Valley
Melissa Ugelow ***+ Sr distance Roslyn, N.Y./Herricks
Amber Lee Wojtkowski So hurdles Effort, Pa./Pleasant Valley
Kimberlee Yalango ***+ Sr mid-distance Milford, Pa./Delaware Valley
Lauren Zakheim So sprints Bala Cynwyd, Pa./Lower Merion

 
* letters won + captains
 
Head Coach: Brad Hackett (Colgate ’83)
Assistant Coaches: David Bracetty (East Stroudsburg ’08), Danielle Scardino (West Chester ’08), Julie Cherry (Millersville ’07)